Skip to content Skip to footer

Farkındalıkla yaşayabilmek için öncelikle bunu tercih etmeniz gerekir. Duygularımızın ve ihtiyaçlarımızın ötesine geçebilmek demektir. Bu tercih olmadan değişim ve dönüşüm olmaz. Hayatımızdaki kişiler, durumlar, mekanlar değişir ama oyunlar, olaylar, duygular aynı olarak kalır.

Farkındalık içinde anlayış biçimimiz değişmeye başladığında, her şeyin bizimle ilgili olduğunu çünkü bir bütünün parçası olduğumuzu fark ederiz.

 

Farkında olmak korkularımızın, duygularımızın bizi ilerleten itici güçlerin  farkında olmak demektir.

Sonuçlarımızın asıl kaynağı inançlarımız ve kalıplarımızdır. İnançlarımızı fark etmek her zaman çok kolay olmayabilir. Çünkü bildiğimiz mantıklı sebeplerle oluşmayabilir. Özellikle 0-5 yaş arasında yaşadığımız deneyimler inanç ve kalıplarımızın temelini oluşturur ve çoğu bilinçaltında depolanır.

 

Düşüncelerimiz, duygularımız da birer enerjidir. Evrenin özünde iki ana duygu  vardır. Sevgi ve korku. Diğer tüm duygularımız bunların türevleridir. Olumlu düşünce ve duygular sevgi enerjisinden geldiği için yaşam enerjimizi yükseltir. Yaratıcılığımızı arttır ve hayatımıza sevgi dolu deneyimler yaşamamızı sağlar.

 

  • Farkındalık ne demektir?
  • Farkında yaşamak ile mağdur bilinci arasında yaşamak arasında fark nedir? İşte bu çalışmada farkındalığımızı nasıl yükseltebiliriz?
  • Kendi yaşamımda kişisel döngülerim nelerdir?
  • Sık tekrarlayan duygularım hangileridir? Bu duygularla nasıl yaşam deneyimleri yaşarım ve yaşıyorum?
  • İnanç sistemlerimiz ve bu sistemleri nasıl değiştirebiliriz?

Sorularına cevap bulacağımız bu çalışmalardan sonra artık yaşamınızı yeni bilinç ve farkındalıkla yaşamaya başlayacaksınız. Her gün her an farkına vardığımız oranda yeni bir anlayış biçimi geliştirebildiğimizi hatırlayacağız. Çünkü farkındalık her şeydir.

 

Düşüncelerine hakim olamayanlar kısa zamanda davranışlarına hakim olamazlar.

Thomas Wilson