Skip to content Skip to footer

Hakkımda

‘Yolumuz hep sevgi olsun, kalbimiz sevgi ile ışıldasın.’

BEN

BEN

Herkes de benim kadar sık bu soruyu sordu mu bilemiyorum ama kendimi bildim bileli en sık cevabını aradığım sorulardan biriydi. Yıllarca  verdiğim cevaplardan bir türlü tatmin olamadım, çünkü bana yüklenen sorumlulukları -çalışan, yönetici, evlat, kardeş, eş … – kimliğim sanıyordum, bu kimlikler beni tatmin etmeyince kendimi mutsuz ve değersiz hatta kaybolmuş, fazla tatmin edince de herkesten üstün hissediyordum.

Sanırım hayat yolculuğumuzda sezgilerimiz bizim rehberimiz oluyor, bazen de acılarımız ve ızdıraplarımız.

 

Bugün geldiğim yer “Ben  Sen’im, Evren’deki her şeyim ve hiçbir şeyim” Rollerim benim kimliğim değil sadece sorumluluklarım. Ne değerimi ne de değersizliğimi gösterir.

 

Yaşam hepimize farklı farklı yollar sunar, kimileri bu yolun değişmez, değiştirilemez olduğuna inanır, kimileri de yolculuğunun sorumluluğunu alır ve kurban olmaya kafa tutar.

 

İşte ben de bana sunulan bu yolda, benim gibi kurban olmadığını hissedenlerle yollarımın kesişmesi için hedef koyan, birlikte yürümek isteyen, almış olduğum sorumluluk için her geçen gün heyecanla uyanan, aslında on dokuz senedir öğretmenlik ve yöneticilik yapan bir eğitimciyim. Öğretmenliğim ve yöneticiliğim sırasında farklı konularla ilgili eğitimler alarak önce kendi yolumu aydınlatmak için okudum, yazdım ve öğrendim. Şimdi ise yolculuğum sırasındaki pusulalarımı paylaşıyorum. Aslında hepimizin gideceği yer aynı. Duyguları aynı, korkuları aynı. Sadece bazılarımız karşılaştığı engellerde bir müddet duruyor ya da yavaşlıyor, yavaşladığı her anı da bunların oyun olduğunu unutarak savaş alanlarına çeviriyor.

Hikayem

Adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim.

Nereden mi biliyorum bunları?

Çünkü ben de böyle yaşadım, kurban olduğumu, yıllarca herkesin benimle uğraştığını, Tanrı tarafından cezalandırıldığımı düşündüm durdum, acıdım kendime, kötü davrandım, kızdım herkese beni anlamıyorlar diye oysa neden böyle oluyordu?  Herkesi seviyordum! Kimsenin başına kötü bir şey gelmesini istemiyordum! Herkes iyi olsun istiyordum.

Ama anladım ki kendimi sevmiyordum.

İşte bugün bana mesleğimi, ne iş yaptığımı sorduklarında etiketim yok, o ya da bu değilim.

Başlarda ben de etiketler düşündüm.

Bu işin ne kadar büyük bir sorumluluğu olduğunu bildiğim için başlangıçta almış olduğum onca eğitime rağmen “Hazır mıyım?” sorusuna hep “Hayır” cevabını verdim. Hayatımdaki her şeyin yüz de yüz mükemmel olmasını bekliyordum. Oysa ki yolumuzdan giderken farketmemiz gereken en önemli şeyin pişmanlık duymamak, kimseyi suçlamamak, yargılamamak, ne yaşarsak yaşayalım bunların bir öğrenme ve dönüşüm olduğunu anladığımda yaşamış olduğum deneyimler geçmişte canımı yaksa da bugün gülümseyebiliyordum. En önemlisi hayatın da bir matematiği olduğunu fark edince, evrenin yasalarını içselleştirince yaşamımı istediğim yönde değiştirebilmenin keyfini yaşadım.

 

Şimdi aynı desteği ben de bana inanan ve bunu kalplerinde hissedenlerle paylaşmayı çok isterim. Belki siz de bildiğim bilebildiğim kadar sizin yol arkadaşınız olmama izin verirsiniz, BEN HAZIRIM! Öyleyse karar verip adım atma zamanı.

welcome

Join Our Yoga Center for Retreats & Practice

Adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco.

Adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam.

My second new home! Love it and can’t live without it! Every day there are awesome events in the center, like different type of yoga, amazing deep meditations and many more.

An atmosphere of peace and serenity. Wonderful workout for the body. Thank you so much for training us!

I would recommend practioners at this center to all clients. They are perfect for your healing session or teaching session. They are great people to work and excellent trainers.

This is my weekly sanctuary from life’s stresses. Thank you so much for teaching us! Best yoga center ever.

I look forward to this class all week. No matter what kind of mood I have, the very minute I step into The Mandala Center, I change, I became the happiest person in the world!

Yoga has brought so much peace and joy into my life. Thank you so much for being here for us!

Sarah JamesonSarah JamesonHappy ClientAmy HitshemAmy HitshemYoga TeacherPiter MansonPiter MansonHappy Client
our leisure

We Offer Activities for Adults and Children

image-copyright (21)

Adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud. Wiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim.

Her şey bir blogla başladı. http://sakineozdemir.blogspot.com.tr Bu blogu hazırlamaya, bebeğime yazdığım bir yazımla karar vermiştim. İkinci kez erken doğum yaparak altı aylık kızımı doğumdan bir kaç saat sonra kaybetmiştim. Eşimden ve ailemden kilometrelerce uzakta dil öğrenmek için San Francisco’ya geldiğimde bir ay sonra mucizevi şekilde yine hamile olduğumu öğrendik. İlk bebeğimizi kaybettiğimiz için eşimle birlikte belki de Amerika’da kalmamın bebeğimiz için iyi bir seçim olabileceğini düşündük. Yalnız başıma kalma cesaretini göstermiştim.  Altı ay boyunca her şey mükemmel gitmişti ta ki doğum sancılarımın başladığı o geceye kadar. Bir gün öncesinde doktora gitmiştim ve doktorum bu sefer her şeyin yolunda gideceği ile ilgili bütün umut verici cümlelerini aktarmıştı. O gün akşam çok heyecanlı ama biraz buruk uyumuştum, eşim vize alamıyordu ve yanıma gelemiyordu. Gece saat 03:00′ te sancı ve kanama ile uyandım. Arkadaşlarımdan birini aradım ve birlikte hastaneye gittik. Burada bütün olayları tabi ki sizlere anlatmayacağım. Bu bir üzüntü hikayesi değil aslında bir dönüşümün aşamaları. Asıl önemli olan; ilk bebeğim ile bu seferki hamileliğim arasında tam iki sene vardı.Çok Sevgili Füsun Paşa -benim yaşam koçum, arkadaşım, o zamanlar belki de ailem dışında beni ilk kez birinin koşulsuz sevdiğine inandığım tek kişi-  o kadar çok çalışmıştık ki, birçok kitap, eğitim ve en önemlisi de bana verdiği ödevleri bıkmadan sıkılmadan yapmıştım, ona ve anlattıklarına bana fark ettirmeye çalıştıklarına o kadar inanmıştım ki en umutsuz anlarımda ne ben Füsun’dan ne de o benden vazgeçti. İşte istersek ve bunun için harekete geçersek dönüşüm rehberlerimizi hiç ummadık bir anda yani başımızda bulabiliriz.

Learn more

Latest Posts & Articles

Yeniye Geçiş (15 Aralık 2011)

 

Konuşmak istediğinde boğazıma bir yumruk takılıyor ve gözlerimden tane tane damlalar dökülüyor. Kendime acıdığımı fark edince toparlanıyorum, gözyaşlarımı silip yazmaya karar veriyorum.

Benimle geçirdiğin altı ay için sana çok teşekkür ederim kızım. Bazen mide bulantıları, bazen baş ağrıları, bazen de verdiğin enerji  ile güne seni hissederek başlamak hep beni heyecanlandırdı. İki haftadır yoksun. Biraz yalnız, biraz kırgın, biraz da üzgünüm. İnanıyorum ki senin görevin bu kadardı.

Şimdi ayağa kalkıp yaşama dönme zamanı.

Bu duyguları yaşayan dünya üzerinde bir sürü hamile ve bebeğini kaybetmiş anne vardır biliyorum, belki onlardan bazıları da benim gibi ikinci kez altı aylık bebeklerini doğurup kucaklarına aldıktan sonra minik bebekleri ile vedalaştılar. Ne ilkim ne de son. Yaşadığım tüm korkular, kızgınlıklar, öfke, hayal kırıklığı daha sayamadığım tüm duygular başkaları tarafından da yaşandı, yaşanıyor ve yaşanmaya devam edecek.

Ama şimdi farklılaşma zamanı!

Bebeğim Sera,

Kısacık Anneliğimde,

Seni kollarımın arasında tutmak, senin incecik sesini duymak, sana anne olmak ne güzeldi. Belki hayal ettiğim bu değildi ama yine de seninle olmak adına tüm bu yaşadıklarımı tekrar seçerdim.

Herkesin bildiği anlamdaki anneliğime veda ederken yasımı bırakıp, senin bana getirdiğin mesajları anlamaya ve öğrenmeye çalışıyorum. Şimdi anlamıyorum, göremiyorum büyük resmi görmek için dua ediyorum .

San Francisco’da yalnız bebeğini kaybetmiş bir anne değil, hayatın ona vermek isteği mesajları anlamak isteyen bir anne olarak yaşama sımsıkı sarılıp yarın yeni  bir güne başlamak istiyorum.

 

Haziran 2015

İşte yukarıdaki duygular bana önce bloğumu, şimdi de bu sayfayı hazırlamama neden oldu, o zamanlar sadece bir blogger olarak yazmayı planlıyordum, şimdi ise yaşadığım tüm deneyimlerin, aldığım eğitimlerin hatta iş hayatımın bile beni bugüne, başkalarına da yol arkadaşlığı etmem için hazırladığını  fark ediyorum. Yaşadığımız her şeyi birer deneyim olarak görüp akışta kalarak ruhumuzu birlikte yükseltmeye ne dersiniz?

 

 

Yolumuz hep sevgi olsun, kalbimiz sevgi ile ışıldasın.

Sakine Özdemir
Eğitimci