Skip to content Skip to footer

Hepimiz evrenin herhangi bir yerinden baktığımızda minicik bir noktadan bile daha küçüğüz ve insanoğlu olarak herbirimiz sağlığın, bolluğun, başarının, tatminin en önemlisi mutluluğun arayışı içindeyiz. Neredeyse tüm yaşamımız boyunca bunları elde etmek için gerekli gördüğümüz deneyimleri kovalayarak bazen bir ömrü geçebiliriz.

 

Yaşamın her alanında bolluğun olduğu bir deneyimin içinde kendimizi yaşamak gerçekten mümkün müdür? Tüm bunlara sahip olabilir miyiz? Yoksa zaten sahibiz ama farkında olana kadar yaşayamadığımız enerjiler mi? Bu soruları cevaplayabilmek için kozmik enerjiye biraz daha yakından bakmak gerekiyor.

 

Evrende boşluk diye gördüğümüz her yer aslında enerji alanları ile doludur ve bu enerjiye evrensel yani kozmik enerji deriz. Bu enerji tüm gezegenleri, güneşi, ayı, canlıları, cansızları tüm molekülleri birbirine bağlar. Kozmik enerji aynı zamanda yaşam enerjisidir. Enerji yüksek frekanslara çıktığında aydınlanma ve farkındalıklar yaşarız. Tüm eylemlerimizin yaşadığımız deneyimlerimizin temelidir. Bu enerjiyi derin uyku ve tam zihinsel sessizlik içindeyken alırız. Uykumuzda aldığımız bu enerji bütün bedensel faaliyetlerimiz için yeterli değildir. Yetersiz olduğu durumlarda kendimizi mutsuz, gergin ve tükenmiş hissederiz. Bu durumlar devam ettiğinde fiziksel hastalıklar belirmeye başlar. Bu hastalıkların üstesinden gelmek için daha çok kozmik enerji almamız gerekir.

 

Uyku, bilinçsiz yaptığımız meditasyondur, meditasyon ise bilinçli uykudur. Bedene aldığımız bilinçli bilinçsiz kozmik enerji daha mutlu bir yaşamın anahtarıdır.

 

Her gün kendimize meditasyon için vakit ayırmak kendi enerjimizin tazelenmesine neden olacaktır.

Bu işte yeniyseniz beş dakika ile bile başlayabilirsiniz. Sessizce oturun, gözlerinizi kapatın, gözler zihnin kapılarıdır ve bu yüzden kapalı olmalıdır, duruşunuza odaklanın, istediğiniz pozisyonda oturabilirsiniz, önemli olan rahat bir pozisyonda olmanızdır. Bağdaş kurup, avuçlar açık bir şekilde birleştirildiğinde enerjiniz kesintisiz bir şekilde tüm bedeni dolaşır. Sonra nefesinizi gözlemleyin.

Nefes alın ve verin sakin, yavaş ve huzurlu. Zihninizden geçen düşünceleri takip edin ve onları

serbest bırakın, yorum yapmayın, gelen düşüncelerle bağlantılı yeni düşünce üretmeyin, sadece serbest bırakın. Rahatlayın ve içinizdeki huzuru büyütün. Aklınıza gelen düşüncelerden özgürleşmek için nefesi takip etmek yeterli olacaktır. Nefesin kendiliğinden olmasına izin verin ve yönetmeyin. Bu şekilde beden huzuru ve rahatlığı bulacaktır. Beden rahatladığında, zihin durduğunda, bilinç sonraki bölgeye doğru hareket eder. Bu şekilde devam ettikçe nefes gittikçe küçülür ve meditatif dediğimiz hale geliriz. Ne kadar çok meditasyon yaparsak o kadar çok kozmik enerji alırız. Kozmik enerji fiziksel ve eterik bedenimize yani tüm enerji bedenlerimize akar.

 

Meditasyon için doğru yanlış yoktur, zaman içinde kendiniz için en uygun olanını keşfedersiniz.

 

Daha mutlu, huzurlu bir yaşama…